Jak napisać dobre cv

To od Twojego dokumentu cv zależy, czy pracodawca skontaktuje się z Tobą i pozwoli przekonać się, że jesteś wymarzonym kandydatem na stanowisko, na które aplikujesz. Warto zatem poświęcić czas, aby dopracować ten kluczowy dokument.

 1. Zachowaj przejrzystość

  Jeżeli nie aplikujesz na stanowisko grafika czy projektanta, zrezygnuj z fantazyjnego wzronictwa czy ekstrawaganckich pomysłów, które miałyby "ożywić" Twoje cv. Pamiętaj o przejrzystości, wyraźnych nagłówkach sekcji takich jak "Doświadczenie" czy "Edukacja". Nie używaj kolorów, operuj wielkością i grubością czcionki oraz podkreśleniami.

 2. Pisz prawdę

  Cv musi przedstawiać się atrakcyjnie, więc warto postarać się, aby informacje zaprezentowane były w możliwie najkorzystniejszy sposób. Wystrzegaj się jednak deklarowania wykształcenia lub doświadczenia, którego nie posiadasz. W erze internetu prawda o kandydatach bardzo szybko wychodzi na jaw.

 3. Plik nie może być obrazkiem ani skanem!

  Nawet jeśli chcesz, żeby Twoje cv było graficznym fajerwerkiem, nie przesyłaj obrazka! Plik musi zawierać tekst - niezależnie od formatu (*.pdf, *.doc, etc). Tym bardziej - nie wysyłaj pracodawcy zeskanowanych dokumentów, np. formacie *.tiff! Stwórz swoje cv w formacie *.doc (lub *.odt), *.pdf, lub *rtf.

 4. Jeśli zamieszczasz zdjęcie, zmniejsz jego rozmiar

  Pamiętaj, żeby zamieszczone w cv zdjęcie nie miało wielkich rozmiarów! Spotykane są dokumenty cv o rozmiarach 10MB, ponieważ zamieszczone są w nich zdjęcia w bardzo wysokiej rozdzielczości. Twoje cv nie powinno mieć rozmiaru przekraczającego 150KB.

  Aby zmniejszyć rozmiar zdjęcia, możesz użyć funkcji systemu Windows, lub skorzystać z darmowych narzędzi online, takich jak http://www.picresize.com/

 5. Nie dołączaj listu motywacyjnego

  Do cv nie dołączaj listu motywacyjnego. Jeśli pracodawca na podstawie cv uzna, że jesteś odpowiednim kandydatem, sam skontaktuje się z Tobą i spyta o motywację, lub poprosi o przesłanie listu motywacyjnego.

Życzymy powodzenia!